Kurs witrażu czy fusingu dający solidne podstawy do otwarcia własnej pracowni to prawie 100 godzin intensywnych zajęć, czasem kursanci mogą również dostawać pracę domową ;). To czas chłonięcia praktycznych umiejętności i niezbędnej wiedzy, ale też dobrej twórczej zabawy. Ponieważ taki kurs najczęściej jest opracowywany (żeby uczestnik przede wszystkim nauczył się tego co będzie jego głównym kierunkiem działań) i prowadzony indywidualnie jest jednym z najdroższych kursów.
Nie wszyscy wiedzą, że jeśli faktycznie chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą w tym zakresie, to mogą liczyć na wsparcie Urzędu Pracy. Aby urząd sfinansował Twój kurs musisz spełnić kilka warunków:
- należy być zarejestrowanym jako bezrobotny – to w tym wypadku podstawa 😉
- być zdecydowanym na otworzenie działalności gospodarczej
- złożyć wniosek w swoim urzędzie pracy – skontaktuj się z nami podpowiemy jak wypełnić wniosek i przyślemy Ci potrzebne dane
I to wszystko :). Oczywiście najlepiej zapytać czy urząd ma w tej chwili fundusze na organizację kursów, a jeśli nie to kiedy będą mieli, bardzo ważne jest też dopytanie się o ŚRODKI NA OTWARCIE DZIAŁALNOŚCI – urzędy mogą również dofinansować Twoją inwestycje w sprzęt potrzebny do otwarcie pracowni – to zawsze pieniądze zaoszczędzone które na pewno przydadzą się przy rozkręcaniu nowej działalności :). Najczęściej warunkiem otrzymania dofinansowania z UP jest utrzymanie działalności przez minimum rok, ale planując na serio prowadzenie działalności potrzebujesz najczęściej koło 2 lat, żeby być rozpoznawalnym na rynku.
Planując kurs warto też pamiętać, że często rząd pracy będzie wymagał żebyś założyła/założył działalność NAJPÓŹNIEJ miesiąc po ukończeniu kursu!
A co dla tych którzy nie mają statusu osoby bezrobotnej? W tej chwili programy unijne które zakładały dofinansowanie nowej działalności są w zasadzie zamknięte – obecnie są dofinansowane kredyty na otworzenie działalności, ale wciąż istnieje możliwość dofinansowania zakupu narzędzi i ew. materiałów – niektóre fundacje i stowarzyszenia organizują nabory do tego typu konkursów (najczęściej trzeba się zakwalifikować na kurs z pisania biznesplanu i najlepsze biznesy są dofinansowane), ponieważ najczęściej są to programy związane z regionem, więc trzeba popytać w lokalnych fundacjach czy istnieje taka możliwość.
Jeśli więc jesteście zdecydowani na prowadzenie działalności gospodarczej sprawdźcie powyższe możliwości – być może otwarcie własnej pracowni może być tańsze niż myślisz 🙂